Yellow Diving

Nie będziesz narzekał na brak nudy!

Rozrywka

Co to jest łaźnia parowa i jak działa?

Łaźnia parowa to wspaniała rozrywka, a także zdrowy sposób na poprawę funkcjonowania organizmu. Kąpiele parowe działają poprzez wdychanie i wydychanie pary wodnej. Proces ten pomaga usunąć toksyny ze skóry, a także może pomóc Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym. Być może zastanawiasz się jednak, jak działa kąpiel parowa? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Łaźnia parowa, zasady działania

Łaźnie parowe opierają się na stosunkowo prostej zasadzie działania. W specjalnej kabinie znajdują się zbiorniki podgrzewające wodę, która następnie wyparowuje. Do całości dostarczane jest powietrze, dzięki czemu poziom tlenu nie spada. Ponadto za pomocą specjalnego zbiorniczka można nadać parze aromat. Takie łaźnie parowe są zwykle instalowane w centrach odnowy biologicznej, ale jeśli chcesz zbudować własną łaźnię parową w domu – nie jest to bardzo trudne. W łaźniach parowych woda dostarczana jest ze specjalnego zbiornika. Wytworzona para trafia do kabiny. Aby utrzymać w niej poziom tlenu na normalnym poziomie, należy zapewnić dopływ powietrza poprzez przeciągi i kratki wentylacyjne w szafach łaźni parowych.

Temperatura wewnątrz łaźni parowej zależy od ilości pary: jeśli jest jej mało – to temperatura będzie niska; jeśli jest jej dużo – to ciepło gwałtownie wzrasta do 60-80 stopni Celsjusza! Dlatego nie należy zapominać o bezpieczeństwie podczas korzystania z takich łaźni parowych: nie należy przebywać w nich dłużej niż 15 minut bez przerwy! W przeciwnym razie może dojść do problemów zdrowotnych z powodu przegrzania lub zatrucia toksycznymi substancjami zawartymi w mieszankach parowych (formaldehyd).

Jeszcze jedno ważne jest w łaźni parowej. Jej ściany i sufit wykonane są z blachy metalowej lub z włókna szklanego, które przepuszczają parę wodną, ale jednocześnie nie wypuszczają pary wodnej na zewnątrz. Z jednej strony takich łaźni parowych można zainstalować specjalny generator pary do wytwarzania gorącej pary (zwykle jest on zamknięty grubą pokrywą ze stali nierdzewnej), z drugiej – generatory zimnej pary do schładzania po inhalacji parowej poprzez podgrzewanie dużych zbiorników zawierających kruszony lód; ponadto mogą być nadmuchiwane poduszki z olejkami aromaterapeutycznymi, które wypełniają kabinę podczas pracy.

Warto również zauważyć: przy zakupie szafek do łaźni parowych należy zwrócić uwagę na ich jakość! A co najważniejsze – ściśle przestrzegaj wszystkich wymagań i zasad! W końcu tylko to zapewni, że kąpiele parowe przyniosą same korzyści, a nie zaszkodzą zdrowiu.

Na zakończenie warto zaznaczyć, że inhalacje parowe są stosowane w medycynie już od dawna! Znajdują się one nawet w starożytnych manuskryptach! A metoda ta ma swoje działanie: para wodna otwiera pory skóry, co sprawia, że substancje toksyczne szybciej wydostają się z organizmu poprzez gruczoły potowe. Ponadto para wodna stymuluje oddychanie – dlatego podczas zabiegów w gabinetach parowych lub łaźniach parowych oddycha się głębiej i swobodniej. Pomaga to w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tlenu w komórkach krwi, usprawnia procesy przemiany materii i przyspiesza ich przebieg. Nie czekaj i zainteresuj się łaźniami parowymi już dzisiaj.